13 września Światowy Dzień Sepsy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 września 2017

Światowy Dzień Sepsy obchodzony jest co roku 13 września . To dobra okazja, by zwiększyć świadomość na ten temat i poznać metody profilaktyki, a także  zjednoczyć się z milionami ludzi na całym świecie, które straciły swoich bliskich lub cierpią z powodu długoterminowych konsekwencji sepsy.

Sepsa (inaczej posocznica) to jedna z głównych przyczyn zgonów we współczesnym świecie. Obecnie z powodu sepsy rejestruje się od sześciu do dziewięciu milionów zgonów rocznie na świecie. Pacjenci przeżywający sepsę  cierpią z powodu długoterminowych powikłań (problemy fizyczne, psychiczne i poznawcze).
Sepsa nie jest samodzielną jednostką chorobową lecz specyficzną reakcją organizmu w odpowiedzi na zakażenie. Ponieważ sepsa jest zespołem objawów, nie można nią się zakazić. Zakazić można się natomiast bakteriami lub innymi drobnoustrojami, które w pewnych warunkach i u pewnych osób mogą wywołać infekcję, prowadzącą do sepsy. Do bakterii, wirusów oraz grzybów, które mogą doprowadzić do rozwinięcia  się posocznicy, należy dodać zakażenia: meningokokami, gronkowcami , pneumokokami,  paciorkowcami, E. coli, Candida albicans i  wirusami wywołującymi gorączki krwotoczne.

Sepsę trudno zdiagnozować, ponieważ pierwsze jej objawy są nietypowe tj.: gorączka lub wręcz przeciwnie - obniżona temperatura, szybszy oddech przyspieszone tętno, ogólne osłabienie, rozbicie.
Jeśli je zauważysz, szczególnie po zabiegu operacyjnym, wyrwaniu zęba czy w czasie osłabienia organizmu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Naszą czujność powinny wzbudzić takie objawy jak: wymioty, sztywność karku. U małych dzieci alarmujace objawy: utrata apetytu, pulsujące ciemiączko, rozdrażnienie. Charakterystycznym objawem są wybroczyny na skórze, które są przyczyną zaburzeń układu krzepnięcia krwi.

Test szklanki:

Należy ucisnąć szklanką miejsce z wysypką, jeśli wysypka nie blednie pod wpływem ucisku i widać ją przez szkło należy jak najszybciej udać się do lekarza – pojawiające się wybroczyny na ciele mogą być oznaką sepsy.


Leczenie polega na podaniu jak najszybciej antybiotyków (w czasie pierwszych godzin objawów) oraz opieka nad pacjentem na oddziale intensywnej terapii.
Niektórym infekcjom, mogącym doprowadzić do sepsy, można zapobiegać przez przestrzeganie podstawowych zasad higieny i unikanie zachowań ryzykownych tj. picie z jednej butelki, dzielenie się kanapką, palenia tego samego papierosa czy korzystanie ze wspólnych sztućców.

Nie mniej jednak najlepszą formą profilaktyki są szczepienia ochronne przeciwko chorobom takim jak grypa, zakażenia pneumokokami i meningokokami.

Więcej informacji na temat sepsy znajduje się na stronie: http://pokonacsepse.pl/

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie