28 września Światowy Dzień Wścieklizny

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 września 2017

28 Września już po raz 10 obchodzimy Światowy Dzień Wścieklizny. Ma to na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę choroby poprzez szczepienie zwierząt domowych (obowiązkowe szczepienie u psów) oraz unikanie kontaktu ze zwierzętami obcymi. Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną, układu nerwowego. Wirus, który ją wywołuje dostaje się do układu nerwowego, gdzie się namnaża. Zoonoza występuje na całym świecie, z wyłączeniem Antarktyki i niektórych wysp np. Wielkiej Brytanii. W Polsce i innych krajach rozwiniętych nie obserwuje się zapadalności ze względu na profilaktykę szczepienną. Wścieklizna jest chorobą 100% śmiertelną, do jej wystąpienia dochodzi na skutek pogryzienia przez zakażone zwierzę lub kontaktu rany/błon śluzowych z jego śliną. Rezerwuarem RNA-wirusa są zwierzęta dzikie (lisy, kuny, łasice) oraz udomowione psy i koty. Objawami choroby są: uczucie mrowienia w miejscu kontaktu z wirusem, gorączka, bóle głowy, wzmożona nerwowość, niepokój, potliwość, wzmożone wydzielanie śliny, światłowstręt. Choroba objawia się porażeniem nerwów, zapaleniem mózgu i rdzenia. Z uwagi na endemiczne występowanie choroby ważna jest profilaktyka szczepienna w podróży.

Do podwyższonych grup ryzyka należą:

  • leśnicy
  • myśliwi
  • lekarze weterynarii
  • pracownicy Zoo
  • diagności laboratoryjni (wścieklizny)

Wszystkim powyższym zalecane są szczepienia ochronne.


                                                        Fakty WHO nt. wścieklizny:

I. 40% spośród pogryzionych przez zwierzęta z podejrzeniem wścieklizny to dzieci poniżej 15 roku życia.
II. Na wściekliznę każdego roku umiera dziesiątki tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce.
III. Natychmiastowe umycie wodą i mydłem miejsca kontaktu z podejrzanym zwierzęciem (rany) jest istotne i może uratować życie.
IV. Psy są transmiterami wścieklizny w 99% wszystkich zakażeń ludzi.

W związku z obchodami Światowego Dnia Wścieklizny warto przypomnieć o profilaktyce innych chorób odzwierzęcych. Należą do nich m.in. choroby pasożytnicze, których można uniknąć przez higienę rąk i unikanie kontaktu z nieznanymi zwierzętami. Są to np. toksoplazmoza, toksokaroza (przenoszone przez zwierzęta domowe koty i psy) oraz inne zoonozy: giardioza, bąblowica. Zapobieganie inwazjom pasożytniczym szczególnie ważne jest wśród dzieci.

Pogryzienie co robić?

http://www.piwwawa.com.pl/pogryzienie-co-robic

Galeria

  • Powiększ zdjęcie