Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - 1 października Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C
29 września 2017

1 października Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C

Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C (WZW C) od 2004 roku obchodzony jest 1 października. Dzień ten został zapoczątkowany przez stowarzyszenia pacjentów i cierpiących na schorzenia wątroby oraz zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C.

Czytaj więcej o: 1 października Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C
Przejdź do - 28 września Światowy Dzień Wścieklizny
13 września 2017

28 września Światowy Dzień Wścieklizny

28 Września już po raz 10 obchodzimy Światowy Dzień Wścieklizny. Ma to na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę choroby poprzez szczepienie zwierząt domowych (obowiązkowe szczepienie u psów) oraz unikanie kontaktu ze zwierzętami obcymi. Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną, układu nerwowego. Wirus, który ją wywołuje dostaje się do układu nerwowego, gdzie się namnaża. Zoonoza występuje na całym świecie, z wyłączeniem Antarktyki i niektórych wysp np. Wielkiej Brytanii. W Polsce i innych krajach rozwiniętych nie obserwuje się zapadalności ze względu na profilaktykę szczepienną. Wścieklizna jest chorobą 100% śmiertelną, do jej wystąpienia dochodzi na skutek pogryzienia przez zakażone zwierzę lub kontaktu rany/błon śluzowych z jego śliną. Rezerwuarem RNA-wirusa są zwierzęta dzikie (lisy, kuny, łasice) oraz udomowione psy i koty. Objawami choroby są: uczucie mrowienia w miejscu kontaktu z wirusem, gorączka, bóle głowy, wzmożona nerwowość, niepokój, potliwość, wzmożone wydzielanie śliny, światłowstręt. Choroba objawia się porażeniem nerwów, zapaleniem mózgu i rdzenia. Z uwagi na endemiczne występowanie choroby ważna jest profilaktyka szczepienna w podróży.

Czytaj więcej o: 28 września Światowy Dzień Wścieklizny
Przejdź do - 13 września Światowy Dzień Sepsy
13 września 2017

13 września Światowy Dzień Sepsy

Światowy Dzień Sepsy obchodzony jest co roku 13 września . To dobra okazja, by zwiększyć świadomość na ten temat i poznać metody profilaktyki, a także  zjednoczyć się z milionami ludzi na całym świecie, które straciły swoich bliskich lub cierpią z powodu długoterminowych konsekwencji sepsy.

Sepsa (inaczej posocznica) to jedna z głównych przyczyn zgonów we współczesnym świecie. Obecnie z powodu sepsy rejestruje się od sześciu do dziewięciu milionów zgonów rocznie na świecie. Pacjenci przeżywający sepsę  cierpią z powodu długoterminowych powikłań (problemy fizyczne, psychiczne i poznawcze).
Sepsa nie jest samodzielną jednostką chorobową lecz specyficzną reakcją organizmu w odpowiedzi na zakażenie. Ponieważ sepsa jest zespołem objawów, nie można nią się zakazić. Zakazić można się natomiast bakteriami lub innymi drobnoustrojami, które w pewnych warunkach i u pewnych osób mogą wywołać infekcję, prowadzącą do sepsy. Do bakterii, wirusów oraz grzybów, które mogą doprowadzić do rozwinięcia  się posocznicy, należy dodać zakażenia: meningokokami, gronkowcami , pneumokokami,  paciorkowcami, E. coli, Candida albicans i  wirusami wywołującymi gorączki krwotoczne.

Czytaj więcej o: 13 września Światowy Dzień Sepsy
Przejdź do - Piknik Bezpieczni na meci zdrowi na starcie.
5 września 2017

Piknik Bezpieczni na meci zdrowi na starcie.

Pracownicy  PSSE w m.st. Warszawie w dniu 2.09.2017r  zorganizowali stoisko edukacyjne dla pracowników i interesariuszy  Firmy  CEMEX Polska. Pracownicy  Oddziałów:  Promocji Zdrowia i  Higieny Pracy na stoisku edukacyjnym  realizowali założenia profilaktyki uzależnień od dopalaczy, tytoniu, alkoholu oraz napojów energetyzujących.

Czytaj więcej o: Piknik Bezpieczni na meci zdrowi na starcie.
25 października 2016

Inwazyjna Choroba Meningokokowa

IChM jest chorobą wywołaną przez gram (–) bakterie Neisseria meningitidis. Rezerwuarem dwoinek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych jest człowiek. Istnieje wiele grup tych bakterii. W Polsce najczęściej występują meningokoki grupy B i C. Z czego ostatnie najczęściej wywołują ogniska epidemiologiczne. Bakterie bytują w wydzielinie nosowo-gardłowej. Około 10-25% populacji jest bezobjawowymi nosicielami drobnoustrojów. Inwazyjna Choroba Meningokokowa przebiega w postaci sepsy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. 

Czytaj więcej o: Inwazyjna Choroba Meningokokowa
25 października 2016

18 listopada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Antybiotyki to leki przeciwdrobnoustrojowe. Ich działanie opiera się na hamowaniu wzrostu bakterii i ich zabijaniu. W związku z tym, że są to leki przeciwbakteryjne, nie są skuteczne w leczeniu zakażeń wirusowych tj. grypa czy przeziębienie. Wyróżnia się ponad 15 klas antybiotyków, działających wybiórczo na poszczególne bakterie. Istnieją antybiotyki działające na szerokie spektrum bakterii oraz takie które działają przeciw wąskiej grupie zakażeń bakteryjnych. Antybiotyki wykorzystywane są w leczeniu zakażeń bakteryjnych u ludzi, zwierząt a nawet roślin. W związku z nadmiernym i niewłaściwym stosowaniem antybiotykoterapii, zjawisko oporności jest coraz większym zagrożeniem w medycynie.

Czytaj więcej o: 18 listopada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
16 października 2016

Lambioza

Giardioza  (lamblioza)

Giardioza to choroba pasożytnicza, którą wywołuje pierwotniak Giardia lamblia. Giardioza jest uważana za najczęstszą w Polsce przyczynę przewlekłych bólów brzucha i biegunek u dzieci w wieku przedszkolnym. Częstość jej występowania sięga 0,5–50% populacji dziecięcej, a 60–90% wśród dzieci skarżących się na ww. dolegliwości w tym wieku. Rocznie rejestruje się 2280–2400 przypadków giardiozy.Zakaźeniu sprzyjają: zła higiena i warunki sanitarne, przebywanie w dużych skupiskach ludzi, nawożenie pól ludzkimi ekskrementami. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową przez spożywanie zanieczyszczonych cystami pierwotniaka pokarmów. Pasożyty lokalizują się w przewodzie pokarmowym, drogach żółciowych i przewodach trzustkowych.

Czytaj więcej o: Lambioza