Akademia seniora

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

29 września 2017

1 PAŹDZIERNIKA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB STARSZYCH

„Nawet najszybsza pogoń za nowoczesnością i tak kończy się starością”

Seniorzy stają się „zauważalni” w przestrzeni publicznej i są stałymi bywalcami kawiarni, kin, salonów urody, klubów tanecznych i wielu innych miejsc, które dostosowują swoje oferty do wymogów starzejącego się społeczeństwa. Ta grupa społeczna ( z racji swej liczebności) wywiera coraz większy wpływ na kształt życia społecznego.Starość bezsprzecznie stanowi naturalny etap cyklu rozwojowego każdego człowieka, a sam fakt narodzin determinuje jego kolejne etapy. Refleksja nad własnym życiem, nieuchronnością przemijania zawsze towarzyszyła i towarzyszy ludzkości. Pozycja człowieka w podeszłym wieku jaką zajmuje w społeczeństwie, rodzinie zależna jest od okoliczności, sposobu życia, ogólnego porządku danej kultury a rozpad rodziny wielopokoleniowej pozbawił ludzi starszych bezpieczeństwa i autorytetu.To od rodziców i nauczycieli zależy jak najmłodsze pokolenia będą traktowały ludzi starszych. Oswajanie ze starością podjęte od najmłodszych lat życia, nie tylko zwiększy świadomość na jej temat ale może zmienić myślenie, poglądy oraz zachowania względem najstarszej generacji.

Czytaj więcej o: 1 PAŹDZIERNIKA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB STARSZYCH
19 września 2017

21 września Światowy Dzień Choroby Alzheimera

„Nie zapomnij o tych, którzy już nie potrafią pamiętać”

Święto obchodzone jest od 1994 roku i ma za zadanie szerzenie wiedzy o  Chorobie Alzheimera (Alzheimer’s disease, AD),  określanej także jako otępienie starcze.
W dniu 3 listopada 1906 roku Alois Alzheimer,  niemiecki profesor psychiatrii na posiedzeniu Towarzystwa Neuropsychiatrii w Tybindze przedstawił przypadek „specyficznej choroby kory mózgowej” i nadał jej nazwę Choroba zapominania (Krankheit des Vergessens). Kilka lat później Emil Kraepelin w 1910 roku, w swoim Podręczniku psychiatrii po raz pierwszy użył terminu „Choroba Alzheimera”. Nazwa ta oficjalnie została przyjęta dla tej jednostki chorobowej dopiero w roku 1967 na kongresie lekarzy w Lozannie.
Choroba ta, odbiera ludziom to co mają najcenniejsze – wspomnienia. Ma charakter postępujący i prowadzi do stopniowej degeneracji mózgu, co skutkuje pogarszaniem się funkcji poznawczych, behawioralnych oraz upośledzeniem codziennego funkcjonowania a chory traci stopniowo swą niezależność.

Czytaj więcej o: 21 września Światowy Dzień Choroby Alzheimera