PAŹDZIERNIK Miesiącem Walki z Rakiem Piersi

1 października 2017

Wśród kobiet najczęściej występującym nowotworem jest rak piersi, który stanowi  21,9% wszystkich zachorowań na choroby nowotworowe.

CZYNNIKI RYZYKA WYSTĄPIENIA RAKA PIERSI TO:

  • wiek (kobiety powyżej 50 roku życia),
  • mutacje genetyczne,
  • hormonalna terapia zastępcza,
  • obciążenie rodzinne,
  • późne wystąpienie menopauzy,
  • otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca.

UWAGA: Żaden z tych czynników bezwzględnie nie wywołuje raka piersi, ale należy unikać tych, na które można mieć wpływ!  

TY również decydujesz!

Czy zachorujemy na raka zależy od wielu czynników opisanych powyżej. Naukowcy stale badają przyczyny rozwoju chorób nowotworowych. Zauważ jednak, że niewłaściwe odżywianie i używki to bardzo istotne i duże czynniki ryzyka, na które mamy wpływ.

Nie zapominaj o zdrowym i regularnym odżywianiu, unikaj używeki zadbaj o swoją kondycję fizyczną.

Pamiętaj także o badaniach profilaktycznych! Profilaktyka, czyli zapobieganie daje nam możliwość kontrolowania naszego stanu zdrowia. Dzięki temu możemy skutecznie przeciwdziałać rozwojowi chorób onkologicznych.

Samobadanie piersi jest to badanie dotykiem (palpacyjne). Zaleca się wykonywać je w pozycji leżącej lub stojącej. Najlepiej wykonywać je tydzień po miesiączce. Samobadanie piersi powinny wykonywać wszystkie panie już od 20 roku życia.

USG piersi to badanie obrazowe. Stanowi jedną z nowoczesnych technik w medycynie. Można nim wykryć  nieprawidłowości, na przykład zgrubienia czy guzy w piersi, co pozwoli zastosować szybką profilaktykę lub leczenie. Panie w wieku 40-50 lat powinny raz na 2 lata wybrać się na usg piersi celem  diagnozowania stanu swoich piersi.

Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i skutecznym sposobem na wykrycie wczesnego raka. Badanie kliniczne wskazały, że kobiety regularnie wykonujące mammografię, w przypadku wykrycia raka piersi mają szansę na pełne wyleczenie. Panie w wieku 50-69 lat powinny wykonywać mammografię co 2 lata

Pliki do pobrania