Znamię! Znam je?

17 stycznia 2018

W roku szkolnym 2017/2018 pilotażem  objęto wybrane szkoły ponadpodstawowe z terenu m.st. Warszawy. Edukacja zdrowotna skierowana jest do młodzieży klas I-II. Po weryfikacji i ocenie pilotażu planowana jest kontynuacja programu w pozostałych placówkach.

Organizatorami programu „Znamię! Znam je?” są: Akademia Czerniakastanowiąca sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Centrum Onkologii   Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie ul. W.K. Roentgena 5 02-781 Warszawa oraz Fundacja „Gwiazda Nadziei”.

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry,  wywodzącym się z mielocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który powoduje, że skóra ciemnieje przy kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Charakteryzuje się bardzo szybkim i agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami.

Czerniak jest jednym z najczęstszych nowotworów u nastolatków, którzy często korzystają z solarium, nie stosują filtrów słonecznych i przebywają na słońcu w godzinach największego napromieniowania.

Około 25% Polaków ma jasną lub bardzo jasną karnację, która łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Osoby te w ogóle nie powinny korzystać z kąpieli słonecznych. Dodatkowo około 40% ma jasną karnację, która mimo że jest bardziej odporna na promieniowanie słoneczne, nadal jest to fenotyp, który mieści nasz naród w grupie o wysokim ryzyku zachorowania na czerniaka.

Najbardziej narażone na rozwój czerniaka są osoby:

Grupą szczególnie narażoną są dzieci, których skóra nie jest jeszcze dojrzała i nie jest w stanie bronić się przed silnym promieniowaniem słonecznym. Oparzenia słoneczne wśród dzieci zwiększają dwukrotnie ryzyko wystąpienia czerniaka w przyszłości.

Profilaktyka czerniaka:

Przynajmniej raz w roku odwiedzaj dermatologa bądź chirurga – onkologa w celu sprawdzenia, czy wszystko w porządku. 

Cele programu:

 W roku szkolnym 2017/18 prowadzona jest pilotażowa edycja programu, w której bierze udział 5 warszawskich szkół ponadpodstawowych.

 W roku szkolnym 2018/19 planowana jest pierwsza edycja programu „Znamię! Znam je?”, do udziału w której serdecznie zapraszamy warszawskie szkoły ponadpodstawowe.

Deklarację przystąpienia do programu należy złożyć do 15.10.2018 r

GRA INTERAKTYWNA