13 września - Światowy Dzień Sepsy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 września 2018

Światowy Dzień Sepsy obchodzony jest co roku 13 września. Niezwykle ważne jest zwiększanie świadomości na ten temat, gdyż stanowi ona jedną z głównych przyczyn zgonów we współczesnym świecie.
„Sepsis” to jeden z najstarszych i bardzo trudnych do określenia zespołów chorobowych w medycynie. Jest to specyficzna reakcja organizmu na zakażenie.
Do rozwoju sepsy przyczyniają się bakterie, wirusy oraz grzyby, jak również m. in. meningokoki, gronkowce, pneumokoki, paciorkowce. Do zakażenia dochodzi, gdy organizm nie potrafi szybko i sprawnie zwalczyć rozwoju infekcji i w konsekwencji prowadzi to do uszkodzenia tkanek i organów.

Sepsa (inaczej posocznica) może rozwinąć się u każdego człowieka. Do podwyższonej grupy ryzyka zachorowaniana  sepsę narazone są:

  • noworodki i dzieci,
  • osoby w podeszłym wieku,
  • osoby  z osłabionym układem odpornościowym z powodu schorzeń lub przyjmowanych leków,ze przewlekłymi schorzeniami jak cukrzyca, schorzenia nerek i wątroby, choroba nowotworowa,
  • może wystapić równiweż w przebiegu ciężkich urazów i oparzeń.

Sepsa jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ pierwsze jej objawy są nietypowe. Zwykle pojawia się gorączka, przyspieszenie tętna i oddechu, zaburzenia orientacji i świadomości. W dalszym rozwoju procesu septycznego dochodzi do zaburzeń oddychania, wybroczyn na skórze, ograniczenia oddawania moczu, żółtaczki, uporczywego spadku ciśnienia krwi. Wówczas sepsa staje się bezpośrednim zagrożeniem życia.

Warto zwrócić uwagę wymienione symptomy chorobotwórcze, zwłaszcza po zabiegu operacyjnym, wyrwaniu zęba czy w czasie osłabienia organizmu.

Niektórym infekcjom, mogącym doprowadzić do sepsy, można zapobiegać przez przestrzeganie podstawowych zasad higieny i unikanie zachowań ryzykownych tj. dzielenie się kanapką, picie z jednej butelki czy korzystanie ze wspólnych sztućców. Nie mniej jednak najlepszą formą profilaktyki są szczepienia ochronne przeciwko chorobom takim jak zakażenia pneumokokami i meningokokami.

Więcej informacji na:

pokonacsepse.pl.

wyprzedzmeningokoki.pl