28 września Światowy Dzień Wścieklizny

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 września 2018

Wścieklizna to wirusowa, śmiertelna choroba układu nerwowego przenoszona przez ssaki. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.

Jest zoonozą kosmopolityczną tj. występującą na całym świecie. Rezerwuarem wścieklizny są lisy, nietoperze, gryzonie, psy, koty. Najwięcej przypadków wścieklizny występuje w Azji i Afryce, gdzie głównym rezerwuarem wirusa są psy.  W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy, jednak z uwagi na wysoką profilaktykę w naszym kraju od kilku lat nie odnotowuje się zachorowań na wściekliznę wśród ludzi.

Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów.

W przypadku zarażenia w pierwszej kolejności mogą wystąpić rozdrażnienie, ból głowy, utrata apetytu. Następnie u chorego rozwija się wodowstręt, światłowstręt, a nawet napady szału.Choroba objawia  się zapaleniem mózgu i rdzenia.


W przypadku wystąpienia objawów klinicznych zawsze dochodzi do śmierci chorego.

W przypadku kontaktu z zakażonym zwierzęciem przed wystąpieniem objawów podaje się szczepienie poekspozycyjne, które zapobiega wystąpieniu objawów choroby i śmierci.

Choroba jest zagrożeniem w krajach ubogich i rozwijających się, dlatego warto pamiętać  o szczepieniu ochronnym przed podróżą. Choroba co roku wywołuje około 60 tysięcy zgonów na świecie. 

Co zrobić gdy dojdzie do ugryzienia przez dzikie lub domowe zwierzę?

Jak najszybciej dokładnie przemyć ranę wodą i mydłem oraz skontaktować się z lekarzem.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne ludzi i zwierząt. Szczepienia zalecane są osobom podróżującym w tereny endemiczne oraz należącym do grup ryzyka tj. narażonych na kontakt z wściekłymi zwierzętami.