Strona główna

Najnowsze aktualności

14 listopada 2018

15 listopada 2018 r Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Apel Fundacji „Promocja Zdrowia” z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia

W ostatnich dziesięcioleciach osiągnęliśmy w Polsce niezwykły postęp w walce z chorobami odtytoniowymi. Na początku lat 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły również zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, między innymi raka płuca, zawały serca, czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). U mężczyzn w wieku 20-64 lata współczynnik umieralności z powodu raka płuca spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę.

Czytaj więcej o: 15 listopada 2018 r Światowy Dzień Rzucania Palenia.
13 listopada 2018

14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

14 listopada został uznany za Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, bowiem tego dnia urodził się Frederick Bantenga- odkrywca insuliny (1921 rok),  hormonu regulującego stężenie cukru we krwi.Cukrzyca jest to choroba niezakaźna, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie wykorzystać własnej do procesu metabolizmu. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie przeniknie do komórek organizmu, jej stężenie może wzrosnąć do szkodliwego poziomu. Podwyższony poziom cukru we krwi  może powodować zaburzenia pracy narządów wewnętrznych a w szczególności: oczu, serca i naczyń krwionośnych, nerek czy układu nerwowego.

Czytaj więcej o: 14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
8 listopada 2018

12-18 listopada Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach

Tegoroczne obchody Tygodnia Świadomości na temat antybiotyków przebiegają pod hasłem: „Zmiana nie może czekać. Nasz czas z antybiotykami się kończy”. Jak co roku inicjatywa ma zwrócić uwagę na problem narastającej antybiotykooporności- powszechny w leczeniu ludzi i zwierząt. To właśnie teraz na początku sezonu grypowego mamy sobie przypomnieć o globalnym problemie związanym z nadużywaniem i złym stosowaniem antybiotyków.

Czytaj więcej o: 12-18 listopada Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach