Strona główna

Najnowsze aktualności

25 marca 2019

Jasne jak słońce

Celem kampanii Jasne jak słońce jest prowadzenie działań informacyjno–edukacyjnych dotyczących uświadamiania ryzyka związanego z nadmiernym narażeniem na promieniowanie ultrafioletowe.  Kształtowanie środowiska sprzyjającego zdrowiu poprzez prowadzenie działalności edukacyjnej oraz ograniczenie ryzyka zdrowotnego wynikającego z zagrożeń fizycznych, chemicznych i biologicznych w środowisku zewnętrznym, miejscu pracy, zamieszkania, rekreacji oraz nauki.

 

Czytaj więcej o: Jasne jak słońce
20 marca 2019

Konferencja Zaszczep w sobie zdrowie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m. st. Warszawie  organizuje  konferencję na temat roli szczepień ochronnych w profilaktyce chorób zakaźnych pn. „Zaszczep w sobie zdrowie”.
Honorowym Patronatem konferencję  objęli Pan dr hab. n. med. Jarosław Pinkas - Główny Inspektor Sanitarny oraz  Pan dr n. hum. Rafał  Trzaskowski – Prezydent  m.st. Warszawy.
W związku z narastającymi ruchami antyszczepionkowymi oraz coraz częstszymi uchyleniami od wykonywania szczepień ochronnych, PPIS w m.st. Warszawie organizuje konferencję szkoleniową skierowaną do kadry pedagogicznej, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarek, które bardzo aktywnie wspierają pracę nauczycieli w zakresie działań edukacyjnych o charakterze profilaktycznym.
Wiodącym celem tej konferencji  jest budowanie zaufania społecznego wobec szczepień ochronnych jako najskuteczniejszej ochrony przed chorobami zakaźnymi.

Czytaj więcej o: Konferencja Zaszczep w sobie zdrowie
20 marca 2019

22 marca Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r.    Powodem ustanowienia Światowego Dnia Wody był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Pierwsze obchody odbyły się w 1993 roku. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Czytaj więcej o: 22 marca Światowy Dzień Wody
14 marca 2019

15 MARCA 2019 Światowy Dzień Choroby Alzhaimera

Choroba Alzhaimera to najczęściej występująca choroba neurodegeneracyjna, która stanowi 50-70% przypadków schorzeń zwyrodnieniowych mózgu. Została ona sklasyfikowana ponad sto lat temu przez doktora Aloisa Alzheimera. Kluczową rolę w jej patogenezie odgrywa odkładające się w mózgu białko beta-amyloid, które otaczając neurony utrudnia im dostęp do substancji odżywczych i tlenu, co prowadzi stopniowo do obumierania komórek nerwowych.
Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci oraz zachowania. W konsekwencji dochodzi do wyłączenia osoby chorującej z życia społecznego oraz konieczności sprawowania nad nią stałej opieki. Długoterminowa opieka domowa polega głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa chorego, gdyż chorzy na Alzhaimera często zapominają o zgaszeniu palnika, wyłączeniu żelazka, zakręceniu wody w łazience. W miarę postępu choroby opiekun musi przygotowywać posiłki w taki sposób, aby chory nie miał trudności z ich spożyciem. Najlepiej podawać podopiecznemu potrawy 5 razy dziennie o małych objętościach.

 

Czytaj więcej o: 15 MARCA 2019 Światowy Dzień Choroby Alzhaimera
6 marca 2019

„Szkoła wolna od używek”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m. st. Warszawie informuje o realizacji III edycji Konkursu „Szkoła wolna od używek”, którego organizatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny.

Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim, skierowanym do szkół ponadpodstawowych, organizowanym w ramach programu edukacyjnego „ARS, czyli jak dbać o miłość?”. W konkursie mogą uczestniczyć także szkoły ponadpodstawowe, które nie uczestniczą w programie. Konkurs realizowany jest w ramach utrzymania trwałości rezultatów projektu KIK/68 pn. „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”. 

Głównym celem konkursu „Szkoła wolna od używek” jest aktywna promocja i edukacja w zakresie profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Czytaj więcej o: „Szkoła wolna od używek”
28 lutego 2019

1 Marca - Światowy dzień walki z otyłością.

Najnowsze statystyki pokazują, że stale zwiększa się liczba osób z nadwagą i otyłością. Szacuje się, że ponad połowa Polaków boryka się z tym problemem. Nadmierna masa ciała wiąże się z problemami zdrowotnymi, dlatego zwraca się na nią coraz większą uwagę. Otyłość stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Najczęstsze skutki otyłości to choroby sercowo-naczyniowe (głównie choroby serca i udar), cukrzyca, choroba zwyrodnieniowa stawów, niektóre nowotwory (w tym sutka, prostaty, jajnika, wątroby). Otyłość u dzieci może również przyczyniać się do problemów behawioralno-emocjonalnych.

Czytaj więcej o: 1 Marca - Światowy dzień walki z otyłością.