Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

12 maja 2020

12 maja Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

W dniu 12 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się on z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym.  Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym.Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na pełne wyleczenie aż 80% chorych, dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.
W Polsce co roku odnotowuje się około 50.000 przypadków nowych zachorowań na różne nowotwory skóry, z czego ponad 2.500 nowych zachorowań na czerniaka. Średnio co 10 lat liczba ta się podwaja. W ostatnich 20 latach zachorowalność na ten typ raka skóry wzrosła w naszym kraju aż trzykrotnie. Powodem tego może być moda na opalanie.

 

Czytaj więcej o: 12 maja Europejski Dzień Walki z Czerniakiem
5 lutego 2020

Raport „Cukier, otyłość – konsekwencje”

Raport Narodowego Funduszu Zdrowia „Cukier, otyłość – konsekwencje” - zawarte w nim dane wskazują, że Polacy nadmiernie spożywają  cukier ukryty w napojach i innych produktach spożywanych każdego dnia.
https://www.pzh.gov.pl/cukier-dziekuje-nie-slodze/

 

28 stycznia 2020

Kampania 4UCelem Kampanii 4Ujest przedstawienie zalecanego sposobu postępowania w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego.

 

Czytaj więcej o: Kampania 4U