Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

12 maja 2020

12 maja Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

W dniu 12 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się on z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym.  Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym.Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na pełne wyleczenie aż 80% chorych, dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.
W Polsce co roku odnotowuje się około 50.000 przypadków nowych zachorowań na różne nowotwory skóry, z czego ponad 2.500 nowych zachorowań na czerniaka. Średnio co 10 lat liczba ta się podwaja. W ostatnich 20 latach zachorowalność na ten typ raka skóry wzrosła w naszym kraju aż trzykrotnie. Powodem tego może być moda na opalanie.

 

Czytaj więcej o: 12 maja Europejski Dzień Walki z Czerniakiem
Przejdź do - Komunikat dla przedsiębiorstw odpowiedzialnych za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków załączonych
3 kwietnia 2020

Komunikat dla przedsiębiorstw odpowiedzialnych za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków załączonych

W związku z epidemią, koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie przekazuje informacje dla przedsiębiorstw odpowiedzialnych za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków załączonych:
1) Informacja dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19;

2) Publikacji Światowej Organizacji Zdrowia z dnia 19 marca 2020 r. pt. „Water, sanitation, hygiene and waste management for COVID-19”

Czytaj więcej o: Komunikat dla przedsiębiorstw odpowiedzialnych za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków załączonych
5 lutego 2020

Raport „Cukier, otyłość – konsekwencje”

Raport Narodowego Funduszu Zdrowia „Cukier, otyłość – konsekwencje” - zawarte w nim dane wskazują, że Polacy nadmiernie spożywają  cukier ukryty w napojach i innych produktach spożywanych każdego dnia.
https://www.pzh.gov.pl/cukier-dziekuje-nie-slodze/

 

28 stycznia 2020

Kampania 4UCelem Kampanii 4Ujest przedstawienie zalecanego sposobu postępowania w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego.

 

Czytaj więcej o: Kampania 4U
16 maja 2020

Barszcz Sosnowskiego znów powraca!

Źródło: internet www.google.pl/grafika

Barszcz Sosnowskiego AGRESYWNA, INWAZYJNA roślina PARZĄCA, bardzo trudna do zwalczenia, powodująca oparzenia u ludzi i degradację środowiska przyrodniczego. Roślina na przełomie maja i czerwca wkracza w fazę kwitnienia. Podobna do chwastu, wydziela substancje stwarzające bardzo poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.

Często mylona z podobnymi do niej gatunkami należącymi do tej samej rodziny selerowatych (Apiaceae): barszczem zwyczajnym, łopianem, pasternakiem zwyczajnym czy arcydzięglem litwor. Należy jednak pamiętać, że Barszcz Sosnowskiego wyróżnia wielkość. Łodygi tej rośliny mogą mierzyć nawet 4 metry, a szczególnie charakterystyczne są kwiaty - duże i białe zebrane w baldachimy. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie parzącą. Ważne jest również nazewnictwo. Barszcz olbrzymi, inaczej nazywany barszczem Mantegazziego i barszcz Sosnowskiego pochodzą z rodziny selerowatych (baldaszkowatych). Obydwa gatunki w stanie dzikim występują na Kaukazie. Obydwa gatunki traktuje się łącznie, jako kaukaskie barszcze.

 

Czytaj więcej o: Barszcz Sosnowskiego znów powraca!