Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

22 marca 2018

24 marca - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z GRUŹLICĄ

Dzień wyznaczony przez Światowe Zgromadzenie WHO w rocznicę poinformowania świata nauki o wyizolowaniu prątka Guźlicy przez Roberta Kocha w 1882 r. Gruźlica jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterię czyli prątki (prątki Kocha) należące do Mycobacterium tuberculosis complex. Źródłem zakażenia jest najczęściej chory prątkujący. Do zakażenia dochodzi podczas: kaszlu, kichania, odkrztuszania (odpluwania), głośnego śmiechu, mówienia - prątki wydalane są wraz z kropelkami śliny. Jeden chory prątkujący, nie leczony zakaża w ciągu roku średnio od 10 do 15 osób. Bardzo rzadko do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. W tym przypadku  źródłem zakażenia jest surowe mleko i jego przetwory. W Polsce takie zakażenie jest minimalne, gruźlica bydła występuje sporadycznie. Ponad 1/3 ludzkiej populacji jest lub była w przeszłości narażona na działanie prątków Kocha. U większości osób spotkanie  z prątkiem nie oznacza, że w naszym organizmie rozwinie się choroba. Na gruźlicę zachorować może  około 10% osób,  pozostałe osoby będą nosicielami.

Czytaj więcej o: 24 marca - ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z GRUŹLICĄ
7 marca 2018

18 marca Europejski Dzień Mózgu

Europejski Dzień Mózgu obchodzony jest od 18 marca 1998 roku. Ustanowiono go, by szerzyć wiedzę o tym skomplikowanym organie oraz informować o roli badań układu nerwowego.Mózg stanowi zaledwie ok. 2 % wagi całego ciała i odpowiada za wiele ważnych funkcji, takich jak odbieranie, przetwarzanie, generowanie bodźców. Mózg zbudowany jest z dwóch półkul, gdzie prawa jest odpowiedzialna za: kreatywność, wyobraźnię, zdolności artystyczne, intuicję, przestrzeń, zdolności muzyczne. Lewa kontroluje: wnioskowanie, myślenie analityczne, zdolności językowe, pisanie, logikę, liczenie. Mózg nie odpoczywa, pracuje nawet gdy śpimy. Warto zatem o niego zadbać  stosując   zróżnicowaną, dobrze zbilansowaną  dietę.

Czytaj więcej o: 18 marca Europejski Dzień Mózgu
5 marca 2018

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m. st. Warszawie, informuje, że 16 lutego 2018 r weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium.(Dz. U. z 2017 r. poz. 2111, link do aktu: http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2017/2111/1)

Ustawa określa:

1) zadania organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego w zakresie ochrony zdrowia społeczeństwa przed następstwami korzystania z solarium;

2) szczególne warunki świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium.

 Działania organów administracji rządowej i samorządowej, obejmą w szczególności:

1) upowszechnianie wiedzy na temat szkodliwości korzystania z solarium, w szczególności wśród dzieci i młodzieży;

2) minimalizowanie negatywnych następstw korzystania z solarium;

3) leczenie osób uzależnionych od solarium;

4) profilaktykę nowotworów skóry, w szczególności czerniaka złośliwego.

Czytaj więcej o: Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium
28 lutego 2018

1 marca - Światowy Dzień Walki z Otyłością

Statystyki pokazują, że stale zwiększa się liczba osób z nadwagą i otyłością. Szacuje się, że ponad połowa Polaków boryka się z tym problemem. Nadmierna masa ciała wiąże się z problemami zdrowotnymi dlatego zwraca się na nią coraz większą uwagę. Najczęstsze skutki otyłości to choroby sercowo-naczyniowe (głównie choroby serca i udar), cukrzyca, choroba zwyrodnieniowa stawów, niektóre nowotwory (w tym sutka, prostaty, jajnika, wątroby).

Głównymi przyczynami otyłości są zbyt duża wartość energetyczna diety, niska aktywność fizyczna, czynniki genetyczne i biologiczne (choroby np. niedoczynność tarczycy), stosowanie niektórych leków, wpływ środowiska (np. zwiększony dostęp do żywności i zwiększona konsumpcja), czynniki psychologiczne (np. zaburzenia nastroju, depresja, stres).

Czytaj więcej o: 1 marca - Światowy Dzień Walki z Otyłością
25 stycznia 2018

18 Światowy Dzień Walki z Rakiem

Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie

18 Światowy Dzień Walki z Rakiem

Biała Sobota, dn. 3 lutego 2018 r.

Czytaj więcej o: 18 Światowy Dzień Walki z Rakiem
6 grudnia 2017

1 GRUDNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

Od 1988 roku dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS

Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie. Aby ten wyjątkowy dzień co roku był sukcesem, nad jego koncepcją przez cały rok pracuje wielu ludzi.

Czytaj więcej o: 1 GRUDNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS
25 października 2016

Inwazyjna Choroba Meningokokowa

IChM jest chorobą wywołaną przez gram (–) bakterie Neisseria meningitidis. Rezerwuarem dwoinek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych jest człowiek. Istnieje wiele grup tych bakterii. W Polsce najczęściej występują meningokoki grupy B i C. Z czego ostatnie najczęściej wywołują ogniska epidemiologiczne. Bakterie bytują w wydzielinie nosowo-gardłowej. Około 10-25% populacji jest bezobjawowymi nosicielami drobnoustrojów. Inwazyjna Choroba Meningokokowa przebiega w postaci sepsy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. 

Czytaj więcej o: Inwazyjna Choroba Meningokokowa
20 marca 2018

22 marca Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r.    Powodem ustanowienia Światowego Dnia Wody był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Pierwsze obchody odbyły się w 1993 roku. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

25 października 2016

18 listopada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Antybiotyki to leki przeciwdrobnoustrojowe. Ich działanie opiera się na hamowaniu wzrostu bakterii i ich zabijaniu. W związku z tym, że są to leki przeciwbakteryjne, nie są skuteczne w leczeniu zakażeń wirusowych tj. grypa czy przeziębienie. Wyróżnia się ponad 15 klas antybiotyków, działających wybiórczo na poszczególne bakterie. Istnieją antybiotyki działające na szerokie spektrum bakterii oraz takie które działają przeciw wąskiej grupie zakażeń bakteryjnych. Antybiotyki wykorzystywane są w leczeniu zakażeń bakteryjnych u ludzi, zwierząt a nawet roślin. W związku z nadmiernym i niewłaściwym stosowaniem antybiotykoterapii, zjawisko oporności jest coraz większym zagrożeniem w medycynie.

Czytaj więcej o: 18 listopada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
16 października 2016

Lambioza

Giardioza  (lamblioza)

Giardioza to choroba pasożytnicza, którą wywołuje pierwotniak Giardia lamblia. Giardioza jest uważana za najczęstszą w Polsce przyczynę przewlekłych bólów brzucha i biegunek u dzieci w wieku przedszkolnym. Częstość jej występowania sięga 0,5–50% populacji dziecięcej, a 60–90% wśród dzieci skarżących się na ww. dolegliwości w tym wieku. Rocznie rejestruje się 2280–2400 przypadków giardiozy.Zakaźeniu sprzyjają: zła higiena i warunki sanitarne, przebywanie w dużych skupiskach ludzi, nawożenie pól ludzkimi ekskrementami. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową przez spożywanie zanieczyszczonych cystami pierwotniaka pokarmów. Pasożyty lokalizują się w przewodzie pokarmowym, drogach żółciowych i przewodach trzustkowych.

Czytaj więcej o: Lambioza