Profilaktyka chorób odkleszczowych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

7 czerwca 2017

OBRZEŻEK GOŁĘBIEŃ

Na świecie żyje ok. 900 gatunków kleszczy. Dzielimy je na 3 rodzaje: twarde, miękkie i mniej zbadane gatunki mieszane, które występują tylko w Afryce. Najczęściej występującą rodziną kleszczy w Europie są kleszcze twarde, do których należą kleszcze pospolite i tzw. łąkowe. Kleszcze miękkie to kleszcze obrzeżkowate tzw. obrzeżek gołębi a właściwie obrzeżek gołębień (Argus refluxus).  Wyglądem przypomina listek z nóżkami, barwy brązowej lub cielistej. Wymiary dorosłych osobników to 6 do 10 mm.

Te kleszcze bytują bezpośrednio w naszym środowisku, w miejscach gnieżdżenia się ptaków – w gołębnikach, kurnikach, wieżach kościołów, a także na strychach i poddaszach, szparach, szczelinach pod parapetami, tam gdzie są gniazda. Stąd przedostają się do domów i mieszkań.

Przypadki atakowania człowieka występują wówczas, gdy obrzeżki nie mają możliwości pobrania krwi naturalnego żywiciela lub mają utrudniony dostęp do tych żywicieli, np. podczas remontów i renowacji budynków.

Czytaj więcej o: OBRZEŻEK GOŁĘBIEŃ
2 maja 2016

Profilaktyka chorób odkleszczowych

Wiosenna temperatura przyspieszyła aktywność kleszczy. Te stawonogi potrafią przetrwać w stanie hibernacji pod liśćmi ściółki leśnej długie zimowe dni. Aby zmniejszyć skalę zjawiska, jaką jest w ostatnich latach wzmożona zapadalność i zachorowania na choroby odkleszczowe, należy pamiętać o podstawowych zasadach zapobiegawczych oraz zapoznać się z funkcjonowaniem sprawcy tych chorób, czyli kleszczem pospolitym o nazwie Ixodes ricinus, który w Polsce jest najpopularniejszy i najważniejszy w znaczeniu medycznym i weterynaryjnym.  

Więcej informacji znajdziesz NA NASZEJ STRONIE w zakładce: Oddział Epidemiologii- Sekcja Zwalczania Chorób Zakaźnych/ Borelioza/ Kleszczowe Zapalenie Mózgu.

Czytaj więcej o: Profilaktyka chorób odkleszczowych