Akademia seniora

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

11 kwietnia 2018

11.04 - Światowy Dzień Chorych na Parkinsona

Choroba Parkinsona - schorzenie neurodegeneracyjne, które jest konsekwencją patologicznego procesu obumierania komórek nerwowych. Jest to proces nieodwracalny, w wyniku którego zanika dopamina czyli neuroprzekaźnik produkowany w istocie czarnej ośrodkowego układu nerwowego.  Choroba Parkinsona inaczej drżączka poraźna to jedna z najczęstszych chorób  układu nerwowego.

Zdiagnozowanie choroby Parkinsona jest trudnym momentem dla człowieka. Pacjenci najczęściej reagują lękiem lub  załamaniem psychicznym wywołanym obawą przed nieznanym. Dlatego potrzebna jest rzetelna informacja o schorzeniu, aby chory nie błądził w domysłach i niepewności.

Pierwsze objawy występują między 55 a 65 rokiem życia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że objawy nie motoryczne choroby mogą pojawić się nawet kilka lat przed postawieniem właściwej diagnozy. Zanim wystąpią objawy ruchowe, charakterystyczne dla choroby Parkinsona mogą pojawić się mniej typowe symptomy: lęki, apatia, zaparcia, egzema, zmęczenie, nietrzymanie moczu, kłopoty z pęcherzem moczowym, utrata powonienia i smaku, koszmary nocne, zaburzenia snu; bóle mięśni, barku i ręki; problemy z mową i połykaniem, sztywność. Początek schorzenia jest niezauważalny, ponieważ objawy narastają stopniowo. Wielu pacjentów zwraca uwagę, że choroba zaczęła się u nich po wypadku lub traumatycznym wydarzeniu, a także po okresie dużego napięcia emocjonalnego lub nadmiernego wysiłku. Choroba zwykle postępuje powoli, dlatego początkowo chory lub jego rodzina wiążą je ze zmianami reumatycznymi lub po prostu ze starszym wiekiem. Po pewnym czasie  zauważalne jest nasilenie się objawów i wtedy dopiero chory zgłasza się do lekarza. Niestety jest to już zaawansowane stadium choroby.

Czytaj więcej o: 11.04 - Światowy Dzień Chorych na Parkinsona